• ED

gerundialno-bezokolicznikowy chaos

Updated: Jan 3, 2019


Mówi się, że angielski jest prosty... a jednak nieustannie pojawiają się błędy wynikające z niezrozumienia tego jak funkcjonuje angielska gramatyka. Wybrałem te dwa zdania, by ogólnie skomentować tego typu byki.

Zerknijcie na zdanie 6. Jest ta, seria dwóch czasowników 'spend + learning'. Dlaczego Sylwia wymyśliła wersję 'spend + learned' (i to z błędem)? W tym zdaniu wszystko jest oczywiste, jeśli uświadomimy sobie jedną ogólną zasadę. W każdym najprostszym angielski zdaniu jest czasownik główny, który występuje w jakimś czasie. W tym przypadku jest to czasownik 'spend', który miał być tak naprawdę w formie czasu przeszłego 'spent'. W tym samym zdaniu przytrafił nam się i drugi czasownik, który nigdy nie jest w jakimś czasie! W tym przypadku nie ma opcji by drugi czasownik, jak napisała Sylwia, był także w czasie przeszłym. To, jak wygląda postać czasownika 'drugiego' w zdaniu zależy od tego jaki jest czasownik 'pierwszy'; i nie chodzi tu bynajmniej o czas tego czasownika, ale o niego samego. Otóż jest taka zasada do zapamiętania, że po czasowniku SPEND następny musi mieć formę z końcówką -ing. Dlatego mówimy:

  • He spends a lot of time watching TV.

  • She spent lots of cash gambling.

  • They often spend time talking in the kitchen.

W zdaniu 7 mamy bardzo podobną sytuację; po wyrażeniu 'had to' (musiała) Sylwia wstawia formę 'asked'. Szaleństwo! Sama konstrukcja 'have to' ma już w sobie podpowiedź w jakiej formie ma pojawić się kolejny czasownik (drugi), ponieważ samo słówko 'to' stanowi wstęp do użycia pełnej formy bezokolicznika, czyli 'to ask'. Zapamiętaj, jeśli stawiasz 'to', to oznacza, że używasz pełnego bezokolicznika, którego postać jest zawsze taka sama. to znaczy TO + czasownik (bez dodatków)! W punkcie 7, w drugim zdaniu mamy błąd z tej samej kategorii. Sylwia pisze 'wanted + asked'. Nie ma takiej możliwości, by 'drugi' czasownik miał postać identyczną do formy czasownika 'pierwszego'. Trzeba pamiętać, że po czasowniku 'want' zawsze korzystamy z pełnej formy bezokolicznika,, tj. 'to + czasownik'; w tym przypadku ' to ask'.


Jeśli macie pytania dotyczące kwestii tego w jakich formach mogą pojawiać się czasowniki 'drugie', śmiało pytajcie!

9 views

Sochaczewskiego 2/19

07-410 Ostrołęka, Poland

​​

tel: +48 502 760 699

english.direct@wp.pl

logo_transparent_(2).png

Z natury jestem rzetelny i sumienny, dlatego wszystkie zajęcia skrupulatnie przygotowuję i dokładam wszelkich starań by były dynamiczne, ciekawe i angażujące.

  • Black LinkedIn Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
KONTAKT

© 2007 by English Direct - Rafał Szypulski