• ED

Kłopotliwe zaimki wskazująe?

Może i kłopotliwe. Jednak, mówiąc szczerze, sprawa jest bardzo prosta. W angielskim są cztery zaimki wskazujące, więc jak bliżej je poznasz, trudno będzie się w nich pogubić :) Oto i one:

Większość początkujących kojarzy pewnie THIS i THAT, a tu proszę dodatkowe dwa inne słowa. Wyjaśnijmy... Otóż zaimki wskazujące, jak sama nazwa wskazuje :) mają jeden cel... wskazywać. Mogą wskazywać albo osoby, albo rzeczy, a nawet zjawiska. Na czym polega problem?


Jedynym problemem, jeśli w ogóle można nazwać to problemem, jest to, żeby wiedzieć dokładnie na co lub kogo chcę wskazać. Jest to istotne dlatego, że możemy wskazywać na jedną osobę/rzecz albo na więcej niż jedną osobę/rzecz.


Jeśli wskazujemy JEDNĄ osobę/rzecz, korzystamy z zaimków THIS i THAT. Jeśli na więcej, to THESE i THOSE. Proste, prawda?


I tu jest jeszcze jedna kwestia, którą trzeba wyjaśnić. Chodzi mianowicie o odległości. Jeśli mówimy o jednej lub kilku osobach/rzeczach BLISKO, to używamy zaimków THIS (dla jednej osoby/rzeczy) oraz THESE (dla wielu osób/rzeczy).


Jeśli natomiast mówimy o osobach/rzeczach oddalonych od mówiącego, to używamy zaimków THAT (dla jednej osoby/rzeczy) oraz THOSE (dla wielu osób/rzeczy).


Reasumując, rolę odgrywają dwa czynniki: liczba i odległość :) Zerknij na przykłady niżej:


* This cat is so sweet. - Ten (tutaj jeden) kot jest taki słodki.

* That building is enormous! - Tamten (jeden dalej) budynek jest olbrzymi!

* These kids are noisy. - Te (wiele tutaj) dzieci są hałaśliwe.

* Those ships there are so small. - Tamte (wiele daleko) statki są takie małe.


Jeśli nadal masz pytania, pytaj w komentarzu; chętnie odpowiem :)


0 views

Sochaczewskiego 2/19

07-410 Ostrołęka, Poland

​​

tel: +48 502 760 699

english.direct@wp.pl

logo_transparent_(2).png

Z natury jestem rzetelny i sumienny, dlatego wszystkie zajęcia skrupulatnie przygotowuję i dokładam wszelkich starań by były dynamiczne, ciekawe i angażujące.

  • Black LinkedIn Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
KONTAKT

© 2007 by English Direct - Rafał Szypulski